איזה הטבות מגיעות להורים גרושים מהמדינה?

לאורך השנים הצטברו מספר הטבות להן זכאים הורים גרושים. כדאי להכיר אותן עוד בטרם חותמים על הסכם הגירושין על מנת להחליט מראש באיזה אופן לחלק את ההטבות שניתן לחלק בין ההורים, לאיזה חשבון הן יכנסו ואיך לשכלל אותן בהכנסות הכוללות של המשפחה על מנת לקבל החלטות כלכליות מדויקות ככל הניתן. כמו כן חלק מההטבות דורשות נקיטה של צעד אקטיבי מצד ההורים על מנת שניתן יהיה לממשן. במאמר זה נעשה סדר בכל ההטבות הללו.

קצבת ילדים – קצבה המועברת דרך הביטוח הלאומי. אם ישנו הורה שמוגדר כמשמורן העיקרי הקצבה מגיעה אליו. בכל מקרה אחר על ההורים להחליט לאיזה מחשבונות הבנק שלהם תגיע הקצבה וכיצד יתחלקו בה. עבור ילד ראשון סכום הקצבה עומד על 150 ₪, עבור ילד שני 188 ₪, עבור ילד שלישי 188 ₪, עבור ילד רביעי 336 ₪ ועבור ילד חמישי ואילך 354 ₪.

מענק חד פעמי בתחילת כל שנת לימודים – גם מענק זה מגיע מהביטוח הלאומי. מדובר על תשלום חד שנתי שמועבר ב-10 בחודש אוגוסט עבור כל ילד בין הגילאים 6-18. סכום המענק הוא 1,018 ₪ לכל ילד ואת הבקשה לקבלו מגישים בסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב לביתכם במחלקת קצבת ילדים.

הנחה בארנונה – על פי סעיף 2.(א)(10) לתקנות ההסדרים במשק המדינה (הנחה מארנונה) משפחה חד הורית עשויה להיות זכאית להנחה בחשבון הארנונה בגובה של עד 20%, בהתאם להחלטת הרשות המקומית שבה היא מתגוררת. את הבקשה להנחה זאת יש להגיש לעירייה וניתן להגישה עם התחלת הליכי הגירושין.

השתתפות בשכר דירה – הטבה המגיעה דרך משרד השיכון. אם חד הורית שאין לה ולא היתה לה דירה או שוויתרה עליה לחלוטין במסגרת הסכם הגירושין זכאית להשתתפות של משרד השיכון בשכר דירה למשך שלוש שנים. שיעור ההשתתפות של משרד השיכון מדורג ומשתנה לפי ההכנסה החודשית ומספר הילדים המצויים במשמורת האם. את הבקשה יש להגיש למשרד השיכון באמצעות בנק למשכנתאות הקרוב למקום המגורים.

הנחה במעונות יום – מעונות היום הציבוריים (נעמ”ת, ויצ”ו ואמונה) מעניקות הנחות משמעותיות בתשלום עבור מעונות היום שלהן לאמהות גרושות. גובה ההנחה מחושב לפי המשכורת או ההכנסה החודשית של האם תוך התחשב בנתונים אישיים נוספים. למעט מקרים שבהם לאם הכנסה גבוהה מאד תינתן לה הנחה משמעותית לעומת התעריף הרגיל.

הנחה באגרת חינוך – ילדים להורים גרושים זכאים להנחות באגרת החינוך בנסיבות מסוימות. על מנת לברר האם ילדיכם זכאים להנחה זאת ובאיזה שיעור עליכם לפנות ליועצת בית הספר.

נקודות זיכוי במס הכנסה – אמהות ואבות שהתגרשו או חיים בנפרד מההורה השני ומגדלים את ילדיהם זכאים לנקודת זיכוי אחת, ללא קשר למספר הילדים. רק ההורים שהילדים בחזקתם יקבלו את נקודת הזיכוי. ואולם אם כלכלת הילדים מחולקת בין שני ההורים, גם ההורה השני יהיה זכאי לנקודת זיכוי אחת או לחלק ממנה, לפי חלקו בהוצאות הכלכלה.

ימי מחלה נוספים – הורה גרוש/ה זכאי לקבל, מעבר לשמונה ימי מחלה להם זכאי כל הורה – תוספת של שמונה ימים בגין מחלת הילד. אם הילד בעל מוגבלות שדורשת סיוע צמוד – זכאי ההורה היחיד לתוספת של עוד 15 יום בשנה.

הנחות שונות מהרשויות המקומיות – ישנן רשויות מקומיות המעניקות הנחות להורים גרושים במוסדות אשר בבעלותן, כמו למשל הנחות בתשלומי קייטנות, חוגים, מנוי לבריכות עירוניות ועוד. כדאי לברר.

השאר תגובה